Przy MR i GPW stanęły recyklomaty, które nagradzają mieszkańców za segregację odpadów

Ministerstwo Rozwoju oraz Giełda Papierów Wartościowych uruchomiły przy swoich siedzibach recyklomaty do segregacji odpadów stworzone przez firmę EcoTech System jako część Motywacyjnego Systemu Gospodarki Odpadami (MSGO). 

60b8c40457e8b9927596aa3572aa38203c843506

Celem projektu jest zapewnienie efektywnego i prospołecznego sposobu segregacji odpadów "u źródła", zmiana zachowań i przyzwyczajeń mieszkańców oraz powszechna edukacja z wykorzystaniem czynników motywacyjnych. W wydarzeniu udział wzięli: Wicepremier, Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz, Wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń, Prezes Zarządu GPW Marek Dietl oraz przedstawiciele EcoTech System.

Segregacja się opłaca – mamy nadzieję, że dzięki recyklomatom to przekonanie upowszechni się i wpłynie pozytywnie na nasze nawyki.  Recyklomaty to nie tylko maszyny, ale także cały system informatyczny, który służy budowaniu zachęt i kształtowaniu  przyjaznych środowisku nawyków konsumenckich. Naszym celem jest, aby gospodarka o obiegu zamkniętym w Polsce stała się faktem. Musimy jak najwięcej surowców  segregować, odzyskiwać i wprowadzać ponownie do gospodarki. Możemy sobie wyobrazić, że takie  innowacyjne systemy zachęt mogłyby funkcjonować na terenie gmin i być powiązane z preferencyjnym dostępem do pewnych usług publicznych – jak np. bezpłatne przejazdy transportem publicznym – zauważyła Wicepremier Jadwiga Emilewicz.

MSGO to innowacyjne rozwiązanie typu EcoSmartCity do zachęcania i nagradzania mieszkańców za segregację odpadów przy użyciu aplikacji mobilnej ECO-Portfel. Recyklomat automatycznie sortuje odpady, a centralny system rejestruje wszystkie transakcje oraz nagradza użytkownika za segregację poprzez ECO-punkty, które można wymieniać na kupony rabatowe.

Oferowane przez EcoTech System rozwiązanie adresuje zarówno bieżące, jak i przyszłe zagadnienia dotyczące gospodarki odpadami w skali globalnej tj. minimalizacji odpadów oraz ochrony metali ziem rzadkich. Dodatkowo może być jednym z elementów wspierających Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta przy rozliczaniu producentów opakowań,które trafiają na rynek. Wsparcie podobnych projektów jest w interesie polskiej gospodarki. Cieszę się z zaangażowania nadzorowanej przez ministerstwo spółki,czyli GPW, która jest dziś najlepszym miejscem wspierającym firmy innowacyjne.To właśnie na giełdzie mogą one w łatwy sposób pozyskać finansowanie, a oczyinwestorów w ostatnim czasie zwrócone są właśnie na spółki z tego sektora podkreślił Wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń.

Inicjatywa ta jest częścią współpracy GPW z firmą HugeTech, która w ramach programu organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) prowadzi akcelerator Idea Global. GPW zaangażowana jest w proces akceleracji spółki, która pomaga rozwiązywać zarówno bieżące, jaki przyszłe zagadnienia dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi na danym terenie, co wpisuje się w krajowe i unijne wytyczne dotyczące Gospodarki w Obiegu Zamkniętym.

Rozwój platformy do handlu odpadami oraz umarzania certyfikatów recyklingowych to jedna z inicjatyw strategicznych #GPW2022. Planujemy ją uruchomić w ciągu 12 miesięcy od momentu stworzenia ram prawnych dla transparentnego rynku odpadów. W ramach procesu inkubacji sprawdzamy czy uzasadnione jest połączenie projektowanej platformy z siecią recyklomatów zaznaczył Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, gov.pl. 

Powrót do listy

Używamy własnych oraz zewnętrznych plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny przez użytkownika. Jeśli kontynuujesz przeglądanie, zgadzasz się na ich użycie. Polityka Cookie

Przeglądaj dalej